Івану Гришку “шиють” замовне вбивство

5 серпня 2014 Полтавський обласний апеляційний суд продовжив розгляд апеляційної скарги Івана Гришка, засудженого Хорольським районним судом на 11 років в’язниці. Близько 30 полтавських активістів – журналістів, правозахисників, лідерів громадських організацій – пікетували суд з вимогами звільнити Гришка як невинного. Іван Михайлович, батько трьох малолітніх дітей, чорнобилець, інвалід другої групи, перебуває під слідством більше трьох років у стінах Полтавського СІЗО. Міліція і прокуратура за часів режиму Януковича інкримінувала йому страшну статтю – замовлення на вбивство.

На початку 2011 року у Миргороді зник підприємець Кізь. Неподалік від міста знайшли його тіло, закопане у силосній траншеї, а згодом вийшли і на вбивць. Обоє вони зізналися у скоєному. При цьому Олег З. сказав міліції, що замовником злочину є Гришко. Вже в суді Олег З. відмовився від своїх показань, сказав, що писав під диктовку слідчих. Але прокурор і судді на це не зважили. А інших доказів вини Гришка – немає.

Сам Гришко вказав на заступника начальника Полтавської обласної міліції Ющука як вимагача. Ющук з друзями парився у баньці на дачі Гришка. Сподобалося чоловікові і друзям. Дача над озерцем – це два гарні дерев’яні будиночки. Гришко каже, що Ющук просив його профінансувати будівництво дачі в Криму. Гришко відмовив, бо таких грошей не має. Коли Гришка посадили, дачу в його родини також забрали. Нині поки що заростає бур’янами, адже по Гришку суди ще тривають, тому привласнити не поспішають. Та й ситуація в Україні кардинально змінилася.

Окрім цього, на дачі в одного з фігурантів кримінальної справи міліціонери викопали 37500 доларів, що належали покійному Кізю. Де ці гроші? Як тільки я оприлюднив перші матеріали свого журналістського розслідування (я виїжджав уМиргород, опитав багатьох людей, які могли пролити світло на обставини справи), обласні міліцейські чиновники терміново відправили у відставку заступника начальника Миргородської міліції Піскуна (до речі, багато років тримався на цій посаді при різних начальниках). Піскун знає про вкрадені гроші Кізя. Якщо міліція «кришує» викрадачів цих великих коштів, то своє слово повинна була сказати прокуратура. На жаль, не сталося. Чому? Хто поділив гроші? Хто зазіхнув на дачу Гришка?

Іван Гришко

Детальніше напишу у «Полтавській думці». А сьогодні, 5 серпня, суд відклав розгляд справи до завтра, 6 серпня, на 10.00. Відклав за клопотанням адвоката Надії Листопад, захисниці Гришка. Вона отримала інформацію, що прокурор Цирфа, який просить Гришку 12 років тюрми,  чи хтось інший учора, 4 серпня, відвідали СІЗО, де просили Олега З. знову свідчити проти Гришка, тобто, щоб той сказав сьогодні у суді, що Гришко – замовник вбивства. На запитання суду Олег З. тут же відповів, що «оцей прокурор» (дивлячись на Цирфу) у нього вчора не був. А який був? Суд зробить офіційний запит до керівництва СІЗО, щоб завтра, 6 серпня, оприлюднити в суді.

Слухання, згідно з чинним законодавством, відкрите для всіх. Хто має час, громадянське сумління – приходьте. Бо сьогодні посадять невинного Гришка, а завтра прийдуть по вас чи ваших родичів.

З часів Майдану в Україні багато чого змінилося, але голів судів поміняли тільки на 20 відсотків, а прокуратури на місцях – ще від Януковича і Пшонки. Втім, у мене є надія, що ця колегія суддів апеляційного суду прийме по Гришку справедливе рішення. Спитаєте, звідки у мене такий оптимізм? Я захищав людей і витягував з тюрем багатьох незаконно засуджених, бачив у роботі майже всіх суддів різних рівнів. Не можна всіх ганьбити під одну гребінку… Отже, до завтра.

Фото під час пікетування і в залі суду 5 серпня зробили журналісти Анатолій Недавній, Артем Щербак і громадський правозахисник Володимир Полупан.