Комусь підвищать пенсію, а комусь зменшать субсидію

Тихе і спекотне літо потихеньку наближається до фінішу, йому на зміну, як і має бути, прийде бурхлива осінь. Це ми відчуємо одразу як на екранах телевізорів заметушаться засмажені на океанських островах обличчя депутатів, міністрів, місцевих чиновників. Осінь буде гарячою. Українці очікують новацій пенсійної реформи, викрутасів субсидіанства та чергових обіцянок з боку влади. Більшість цих обіцянок буде в стилі ретро. Обіцятимуть те, що обіцяли й раніше, але забули про обіцяне. З приходом осені все розпочнеться за новим колом.

Колаж Пенсійного Фонду України.

Пенсійна надбавка – за понад 35 років стажу

Пенсійна реформа передбачає виплату надбавок до пенсії українцям, страховий стаж яких перевищує 35 років, повідомив міністр соціальної політики Андрій Рева: “Якщо мова йде про людей, які працювали до 2012 року, у них стаж роботи для жінок – повний страховий – повинен був бути 20 років, а для чоловіків – 25. І чий стаж перевищив цю цифру, їм виплачувалась надбавка, і скасовувати цю надбавку ніхто не буде, вона залишиться”.

За його словами, як інформує УНІАН, нинішня реформа передбачає, що повний страховий стаж становить 35 років, відповідно, люди, стаж яких перевищує цю цифру, будуть мати право на таку надбавку.

Верховна Рада 13 липня прийняла в першому читанні законопроект про пенсійну реформу. Для виходу на пенсію в 60 років потрібно буде мати 25 років страхового стажу. При стажі від 15 до 25 років на пенсію можна буде вийти в 63 роки, при стажі не менше ніж 15 років – до 65 років.

Добробут людей зростає і їм буде менше субсидій

Восени субсидії можуть втратити мільйон українців, повідомляє Марина Петик у статті видання “Вісті”. За підрахунками економістів, пільговиків має стати як мінімум на 20% менше. У групі ризику – безробітні, студенти та заробітчани. Одна з причин зменшення субсидій – мінімальна зарплата, яку підняли до 3200 грн.

З осені українці відчують на собі і зменшення соціальних норм. Так, якщо раніше субсидія на опалення, наприклад, квартири в 60 кв. м покривала 330 кубометрів газу, то зараз знижку нарахують лише на 300 кубів, а за решту 30 куб. м доведеться доплатити, тобто трохи більше ніж 200 грн.

Скоротився і сам опалювальний сезон: якщо раніше субсидія призначалася з 1 жовтня по 30 квітня, то тепер – з 15 жовтня по 15 квітня. Міністр соцполітики Андрій Рева підтверджує: “Восени кількість тих, хто отримує субсидії, зменшиться з 7,5 млн осіб до 5,5-6 млн. Це природний процес. Пенсії піднімаються, середня зарплата зросла на 37%, добробут людей зростає, і вони отримують менше субсидій”.

З настанням осені легше буде влаштуватися на роботу сторожем, ніж бути безробітним. “Якщо ви безробітний, то вам за замовчуванням у доходи пишуть дві мінімальні зарплати – 6400 грн, якщо студент – 3200 грн. І з них розраховують пільги. Тому краще влаштуватися сторожем на 4000 грн і мати більше шансів отримати знижку на комуналку”, – радить економічний експерт Олександр Охріменко.

Без субсидій залишаться також боржники. І хоча офіційно кажуть, що борг в два місяці не буде причиною для відмови, насправді українці скаржаться, що відмовляють, навіть якщо заборгував за місяць. Чому скоротиться кількість пільговиків, відповідь очевидна: немає грошей, бо на субсидії виділено 16 млрд грн, а це тільки половина необхідної суми. І до кінця року перед підприємствами ЖКГ може виникнути борг у 50 млрд грн.

Ігор ЧЕРЧАТИЙ, “Полтавська думка”.