На Полтавщині – найбільше в Україні зросла вартість яловичини, молока і зерна

“Аналіз даних Держстату за серпень по регіонах показав, що по трьох позиціях продуктів, Черкаська та Тернопільська є лідерами зростання цін. По двох найменуваннях найбільше зросли ціни в Києві, Закарпатській, Миколаївській та Харківській областях”, – написав у Facebook директор асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко: “Соціальний хліб найбільше подорожчав на Київщині та Сумщині. Яловичина – в Полтавській області, свинина – в Києві. Сало в Черкаській області додало в ціні 19%, а в Одеській області подешевшало на 5%. М’ясо стало дешевше на Буковині та Волині. Молочні продукти найбільше зросли в ціні в Тернопільській, Чернігівській, Чернівецькій, Закарпатській областях. Доступні овочі на Волині, Закарпатті, Вінниччині. Дорогі – в Миколаївській, Тернопільській, Черкаській областях”.

Інколи читаєш офіційні статистичні звіти і дивуєшся до нестями. Як свідчить свіжа інформація Держстату України “Середні ціни реалізації продукції сільського господарства сільськогосподарськими підприємствами за регіонами у січні-серпні 2017 року (без ПДВ, дотацій, транспортних, експедиційних та накладних витрат)”, за цей період на Полтавщині була найдорожча вартість сільськогосподарських тварин (у живій масі) в Україні. Середня ціна їх по Україні була – 29 тисяч 879,0 грн за тонну. Як відомо, найбільше великої рогатої худоби (і корів) налічується у двох областях України – Вінницькій і Полтавській. Але чомусь середня вартість сільськогосподарських тварин (у живій масі) на Полтавщині була найбільшою – аж 36 тисяч 145,7 грн за тонну (практично на 7 тис. грн дорожче від середнього показника по Україні!). Виникає питання: можливо, це якийсь “Роттердам+” місцевого сільського пошибу? Також Полтавщина, будучи одним із лідерів за кількістю корів – чим частенько хваляться наші чиновники, чомусь має не провідні позиції за середньою вартістю молока. По Україні цей показник за відповідний період становив 6 тис. 932,6 грн за тонну, а на Полтавщині – 7 тис. 028,3 грн за тонну.

А з урожаєм й того дивніше. Полтавщина стала єдиною областю в Україні, в якій середні ціни реалізації зернових та зернобобових культур за січень-серпень 2017 року перевищили за 1 тонну 4 тис. грн – 4 тис. 016,4 грн, тоді як по Україні в середньому цей показник становив – 3 тис. 842,1 грн за тонну. Навіть у гірській Чернівецькій області зерно і зернобобові мали середню ціну значно нижчу – 3 тис. 316,9 грн за тонну. Здавалося б, мешканці Полтавщини мають найбільші в Україні середні зарплати. Але ж це не так!

Отож і виходить, що в так званому децентралізованому вимірі Полтавщина є чи не найбагатшим регіоном країни зі своїми величезними покладами газу і нафти, високими врожаями, великою кількістю худоби. Ну і що? Усе є, а платить доводиться набагато більше. Це що, наслідок корупційних схем, жлобство місцевих виробників чи економічне невігластво споживачів? А, можливо, це криве задзеркалля сучасних реформ?

Ігор ЧЕРЧАТИЙ, “Полтавська думка”.