66-річний полтавець Олександр Лукошин пробіг свій 128-й марафон!

Як результат, Олександр Олексійович 40 років не знає про болячки! Про це він сказав мені під час нашої поїздки у місто Біла Церква Київської області, де 6 жовтня відбувся Х Міжнародний Білоцерківський марафон. 42 км 195 метрів наш земляк подолав за 4 год. 2 хв. 38 сек. І став бронзовим призером у своїй віковій групі. Коли він долав дистанцію, над Білою Церквою лунали слова судді-інформатора: “Увага! Увага! На дистанції 66-річний Олександр Лукошин з Полтави. Це його 128-й марафон! Вітаємо великого пропагандиста здорового способу життя!”

Лукошин – професійний будівельник, й досі працює.

-За всі роки я жодного разу не запізнився на роботу, – каже Олександр Олексійович. – І всі марафони, в яких стартував, добігав до кінця. Багато ж хто не розраховує своїх сил.

– А Вам як вдається? Коли почали займатися оздоровчим бігом?

– У свої 25 років, коли відчув, що маю зайву вагу і потерпав від підвищеного тиску. Прочитав цікаву брошурку “Біг заради життя” про те, як люди гартувалися бігом, холодним обливанням, і сам почав. 30 років тому ми створили у Полтаві клуб любителів бігу “Еней”, двері якого й сьогодні відчинені для всіх. Півгодини щодня віддаю бігу і виливаю на голову два відра холодної води. При цьому повинне бути просте здорове харчування, головне – молочно-рослинна дієта. Це нескладно, якщо раз і назавжди вирахувати, скільки в тому чи іншому продуктові калорій. Набрали їх і мусите спалити, щоб вони не відкладалися жирком на попереку. Бо наїсти легко, а зняти – складно. Лукошин каже, що за шість днів до марафону три перші дні вживав білкові харчі, а останні три – вуглеводні. Це класична підготовка до змагань.

Я їхав з ним у Білу Церкву, щоб взяти участь у забігові на 10 верст (10 км 668 метрів).

– Може, і я побіжу в Білій Церкві свій перший марафон? – кажу.

– Вам ще рано. Зайва вага тиснутиме на суглоби і судини. 10 верст – це оптимально для вас, – радить мені досвідчений бігун Лукошин.

Він розповів, що у 28 років мав 82 кг. Протягом п’яти років зняв 22 кг. Сьогодні має зріст 170 см, вагу – 60 кг і тиск – як у космонавта.

– Є два кити здоров’я – це дієта і помірні навантаження щодня, – каже Олександр Лукошин. – Якщо хочете їсти, забийте свій шлунок малокалорійними харчами. Це ще лікар Амосов нам радив, видатний український хірург.

– Олександе Олексійовичу, біг – найдоступніший, найдешевший, найдемократичніший вид спорту. Можна бігати щодня у себе вдома. А ми оце з вами їдемо далеченько – на офіційні змагання, витрачаємо гроші і час. Для вас Білоцерківський марафон – 128-й у житті. Фантастично! Це 3-4 марафони на рік..

– Змагання стимулюють. Це спілкування, радість життя. А життя у кожної людини повинно бути насиченим цікавими подіями, повинне бути багатогранним. То спринтерами народжуються, а стаєрами стають. Через якихось два-три роки молоді люди і старші у своїх вікових категоріях можуть стати рекордсменами світу. Онде наш полтавець Анатолій Федорченко – найтитулованіший в Україні бігун-ветеран на довгі дистанції.

Пан Анатолій і ще багато полтавських ветеранів бігли у Полтаві 26 вересня, у день мого 60-річчя, 10-кілометрову дистанцію навколо Корпусного саду. Ми писали про той пробіг, який КЛБ “Еней” присвятив моєму ювілею. А в Білу Церкву також приїхали (участь відкрита для всіх бажаючих!) немало бігунів з Полтавщини. Про це ми дізналися з підсумкових протоколів Білоцерківського марафону, розміщених на іменному сайті. Там є і наші з Лукошиним прізвища.

Незабутнє враження – тисячі людей, діти, жінки, ветерани – на старті біля дендропарку “Олександрія”! І ти не глядач, а учасник! Дітки бігли на 10 сажнів, на 1/3 версти і на 2 версти, дорослі (з 18 років) – 10 верст і марафон. Заради цих хвилин, заради усіх наступних днів БЕЗ ХВОРОБ  варто скористатися порадами Лукошина щодо дієти, щоденних пробіжок і обливань холодною водою.

– Починати ніколи не пізно! – говорить усім нам Олександр Лукошин.

Олександр КУЛИК, головний редактор “Полтавської думки”, учасник відкритого чемпіонату України і міжнародного “Білоцерківського марафону-2013”.