Рецепти виходу з кризи від Віталія Скоцика

Перш ніж завершувати адміністративно-територіальну реформу, потрібно провести децентралізацію, віддати місцевій владі повноваження та фінанси. Лише після цього можна говорити про об’єднання громад, і воно повинно бути тільки добровільним, – вважає лідер Аграрної партії України Віталій Скоцик. – Наведу приклад Польщі. Поляки зробили спочатку децентралізацію, віддавши повноваження органам місцевого самоврядування і фінанси, що дуже важливо. Майже 8 років ішов процес адміністративно-територіального об’єднання. Були пілотні проекти від 1 до 3 років в різних регіонах, за їхніми результатами зробили аналіз, інші громади подивились і уже приймали для себе рішення. У нас же усе пішло шкереберть.

За словами політика, у тому вигляді, в якому у нас планували провести реформу, вона скоріше привела б до подальшого вимирання сіл.

Також політик розповів про причини, що гальмують притік інвестицій в Україну. За словами Віталія Скоцика, це не лише військовий конфлікт, а ключову роль відіграє нестабільність податкової системи:

– Ми дуже інвестиційно привабливі. Якщо подивитись на китайський досвід, то перше, що стимулювало світові компанії вкладати кошти в китайську економіку – це дешева робоча сила, далі – великий внутрішній ринок, а вже потім – експортний потенціал. Ми бачимо, що за останній рік середня заробітна плата в Україні стала вдвічі нижче китайської, у нас понад 42 млн населення – це великий ринок. Але який нормальний інвестор ризикне вкладати кошти у виробництво в країну, якщо там податкове законодавство змінюється по кілька разів на рік. 

Також політик зауважив, що податкові зміни, які впровадили на початку року в АПК, уже призвели до вимивання з галузі 20 млрд грн і спровокували, вперше за 12 років, падіння галузі.

– Змінюючи оподаткування, уряд допускається стратегічної помилки. Як виводили з кризи свої економіки Теодор Рузвельт і Маргарет Тетчер? Вони обирали галузь, яка швидко здатна наростити виробництво і максимально стимулювали її. У нас такою галуззю може стати лише АПК. Тут можна швидко збільшити виробництво, втім потрібно говорити не про вирощування сировини, а про створення переробних підприємств з високою доданою вартістю. Це створить робочі місця, дасть більше надходжень в бюджет з додатково виробленої продукції, підвищить купівельну здатність населення, – пояснив голова Аграрної партії Віталій Скоцик.