У 12-ти зі 150 протестованих полтавців виявили вірусний гепатит С

28 липня у світі відзначили Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами. Цього дня у Полтаві і 30 містах, включаючи столицю, пройшла всеукраїнська акція – усі бажаючі отримали змогу пройти безкоштовне тестування, дізналися більше про гепатит С, ризики передачі вірусу, почули історії людей, які вже подолали хворобу, а також дізналися про існуючі програми лікування.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, гепатит С – наступна епідемія, яка дуже скоро може стати серйознішою проблемою, ніж ВІЛ/СНІД. У світі близько 140 мільйонів людей інфіковані гепатитом С. Темпи поширення вірусу в Україні залишаються найшвидшими серед країн Європи.

Лікарі в черговий раз наголошують про небезпеку вірусу, оскільки більшість людей не знають про те, що вони інфіковані. У 80% випадків хвороба розвивається безсимптомно та швидко може перейти у хронічну стадію, що призводить до цирозу печінки або навіть раку. При цьому інфікуватися може кожен – при переливанні крові, через нестерильні медичні та косметологічні інструменти. Всім необхідно проходити тестування, отримувати консультацію лікаря і, в разі інфікування вірусом гепатиту С, ставати на облік, щоб вчасно розпочати лікування.

Однією з найбільших перешкод у доступності до лікування гепатиту С є надзвичайно висока ціна ліків, через що лікування досі залишається малодоступним для більшості громадян. Певні кроки на шляху подолання цієї перешкоди вже зроблено. В рамках проекту “Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні” (за підтримки Глобального фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією) перші 100 пацієнтів з найуразливіших груп населення вже лікуються. Історичним моментом в Україні також стало прийняття державної цільової програми, в рамках якої перші курси отримала і Полтавська область.

Для подолання епідемії вірусного гепатиту С необхідні два основні компоненти: доступна діагностика і доступне лікування. Вже 2-й рік поспіль в рамках соціальної ініціативи хворі на гепатит С з усієї України мають змогу отримувати 50-процентну знижку на необхідні діагностичні обстеження у лабораторіях “Синево” та “INVITRO”. За цей час пацієнти зекономили вже понад 5 млн грн. Уряд та обласна рада мають забезпечити 100% фінансування державної та обласної програм, аби пацієнти своєчасно і в повному обсязі отримували життєво необхідні курси лікування.

Крістіна КРИЖЕНКО.