Зелена енергетика на городі підприємця з Полтавщини

У селищі Затон, Великобагачанського району, що на Полтавщині підприємець побудував 30 кВт електростанцію на власному полі. Це не тільки звільнило його від платіжок за світло, а й стало приносити гарний дохід.

Олексій Онищенко за фахом зоотехнік, раніше займався сільським господарством, але потім перейшов на “зелену сторону”. З 2017 року в господарстві чоловіка є власна сонячна електростанція потужністю 30 кВт/год. За його словами, стартова потужність станції була 3 кВт.

Підприємець користується зеленим тарифом – продає вироблену електроенергію в загальну мережу згідно з договором ПАТ “Полтаваобленерго”. Процес підписання документів зайняв близько 6-7 міс.

“5 % виробленої енергії споживаю я – все інше продаю. Термін окупності моєї станції 5-6 років” – зазначив Олексій. Унікальність електростанції в тому, що площадки мають трекінгові системи, які забезпечують автоматичне обертання панелей за сонцем протягом світлового дня. Завдяки такому механізму виробіток електроенергії збільшується на 30-40 %, у порівнянні з нерухомими панелями, що вставляються на даху. У похмуру погоду електростанція виробляє 3 кВт/год, цього вистачає на власні потреби господарства.

Варто зазначити, що зелений тариф діє лише на електроенергію, що виробляється станцією в надлишку, за умови обов’язкового власного споживання господарством. Тож підприємець наголошує – домашня електростанція невеликої потужності буде покривати тільки власні потреби. Але окрім прибутку, є ще один плюс – незалежність від комунальних платіжок.

Як зазначає фахівець з енергозбереження та ВДЕ Громадської організації “ЕКОЛТАВА” – Максим Макуха, зелений тариф – це загальноєвропейська практика. Згідно з законодавством України, виробники електроенергії через ВДЕ можуть продавати її в загальну мережу. Для тих, хто підпише договір до 2019 року зелений тариф становить 18 євроцентів за 1 кВт (залежно від курсу – від 4 до 5 грн). Після зазначеного терміну величина тарифу буде зменшуватися. Загалом, Україна зобов’язалася підтримувати стратегію переходу на відновлювані джерела енергії на 100 % у порівнянні з викопною енергетикою до 2050 року.
Маргарита МОСТОВА,
менеджер зі зв’язків із громадськістю ГО “ЕКОЛТАВА”.