...
Полтавська Думка

На Полтавщині зафіксували випадок отруєння байбаків, які занесені до Червоної книги

На Полтавщині зафіксували випадок отруєння байбаків, які занесені до Червоної книги

На Полтавщині зафіксували випадок отруєння байбаків, які занесені до Червоної книги

Загиблу тварину знайшов єгер на полі в селі Байрак та 1 червня звернувся до поліції.

У селі Байрак Диканської громади зафіксували випадок отруєння червонокнижних тварин – байбаків.

Директорка регіонального ландшафтного парку «Диканський» Ірина Черкаська розповіла «Полтавській думці», що загиблу тварину виявив на соняшниковому полі єгер приватної агрофірми «Подоляка» Олег Ситник і зателефонував їй. «Подоляка» веде облік мисливських та червонокнижних видів на цій території.

– Він там знайшов димову шашку та залишки інсектициду, а також байбакові нори, затикані травою, та звернувся у поліцію. Зараз заведена справа.

У відділі комунікації Головного управління Національної поліції в Полтавській області нам повідомили, що за фактом отруєння байбака в селі Байрак Диканської громади відкрили кримінальне провадження за фактом жорстокого поводження з тваринами (частина 1 статті 299 Кримінального кодексу України).

– Там виявили одну загиблу тварину, звернення надійшло 1 червня. Цей випадок зареєстрований, слідчий підрозділ вніс відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, – прокоментували у відділі комунікації «Полтавській думці».

Зараз розслідування перебуває на досудовому етапі, правоохоронці з’ясовують обставини події та проводять необхідні експертизи, які мають встановити, чим отруїли тварину.

За словами директорки парку «Диканський» Ірини Черкаської, невідомо, чи є ще загиблі байбаки всередині нір.

Вона пояснила, що наразі зникають природні місця, де селяться байбаки – степи перетворюють на ріллю:

– Зараз тотально розорюються залишки степових ділянок. У нас в Україні вже практично немає степів. Залишилися невеликі степові ділянки на територіях природно-заповідного фонду. А байбак – це степова тварина. Червона книга передбачає охорону й байбака, й місць його проживання.

Директорка регіонального ландшафтного парку «Диканський» пояснює: як тільки одна ланка будь-якої екосистеми зникає, поступово пропадають й інші елементи, порушується баланс і цілісність екосистеми.

– Не можна допустити того, щоб зник байбак. По суті, люди повинні відступити (з тих ділянок – ред.), де є байбак, а не труїти його. Усе, що рівне, у нас розорано. Усе, де рівні поля, – колись це були степи. Зараз говорять про 58 % розораності України! Байбаки залишилися в балках (які важче розорати – ред.), – коментує вона.

За її словами, сівозміни зараз дотримуються лише прогресивні, сумлінні господарства, а інші здебільшого висаджують соняшник, кукурудзу, сою й ріпак, що веде до виснаження ґрунту. Ця проблема існує на Полтавщині й загалом в Україні.

– До мене час від часу дзвонять незадоволені аграрії та питають, що робити, бо до них байбак зайшов і з’їв сотку соняшника, завдав збитків, – говорить Ірина Черкаська.

Вона наводить приклад, що в селі Андріївка Диканської громади є балка, де живе найбільша колонія байбаків у Полтавській області. Якщо байбаків виявили у великій кількості, це вже є підставою створити на такій локації охоронну зону. У разі її створення орати цю ділянку не можна, на ній можна лише викошувати траву й випасати худобу.

– Коли на ту територію прийшов новий господар, він позбувся ферми, яка там була, бо йому не потрібні угіддя для пасовищ і сінокосів, і цю ділянку переорали (під поля – ред.). Байбаки дійсно можуть з’їдати молоденькі сходи соняшнику. Але потрібно розуміти, що це не тварини зайшли на нашу територію, це люди їх «затисли» і поставили у такі умови, що вони змушені пристосовуватися.

Парк «Диканський» півтора року тому подав у Департамент екології та природних ресурсів Полтавської ОВА документи щодо створення охоронної зони в Андріївці для захисту байбаків, але поки відповіді так і не отримали.

– Власник цієї ділянки – Диканська селищна рада, але її користувач проти. Проте порядок створення охоронної зони не передбачає погодження з ним. Йому не забороняється користуватися цими землями, селищна рада надала йому ці землі як пасовища і сінокоси. Але Диканська селищна рада не здійснює контроль за використанням земель, і він їх переорав.

У лютому 2025 року єгер приватної агрофірми «Подоляка» Олег Ситник подавав заяву в поліцію щодо того, що переорали днище балки, де розташовувалася велика колонія байбаків в Андріївці. Зараз оранка там зупинена.

Крім того, приблизно тоді ж Диканська селищна рада скерувала до департаменту документи щодо створення об’єкта природно-заповідного фонду – ландшафтного заказника на території балки біля села Орданівка Диканської громади. Там також живуть байбаки та ростуть червонокнижні квіти – первоцвіти. Поки документи ще перебувають на розгляді.

Фото: Вікіпедія

Реклама

Ми у соцiальних мережах

Полтавська Думка Полтавська Думка Полтавська Думка
Ми використовуємо файли Cookies

Наш веб-сайт використовує файли Cookies, щоб надати Вам найкращий сервіс. Будь ласка, дозвольте використовувати ці файли для подальшого використання веб-сайту.

Детальнiше про файли Cookies